צפירת זיכרון תרעיד את המדינה, התנועה היומיומיות של כל אחד ואחת מאיתנו תקפא למשך דקה שלמה, כאב חד יפלח את הלב, דמעה תופיע בארובות העיניים, אך למרות כל אלו, הגב יזדקף, כי במותם הם ציוו לנו את קדושת החיים בארץ זו. יהי זכרם ברוך!

עיתוני הבוקר הונחו על שולחני, וכותרות היום כבר מבשרות את בוא שעות הערב הארוכות והכואבות של יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. כמדי שנה, ביום זה, שוב עולה דמותם של החללים מעל דפי העיתון ובאמצעות סרטי הזיכרון המוקרנים בזה אחר זה בכל ערוצי הטלוויזיה. כמדי שנה, ביום זה, שוב מביטות בנו העיניים התמימות והחיוך הכובש של כל אותם פנים צעירות אשר תועדו לרגע מבלי לדעת שזוהי התמונה אשר תנציח אותם לעד, וכמדי שנה, ביום זה, שוב מפלח את הלב כאב חד ומצמרר שלא נגמר לעולם. 
המוסיקה כאמצעי הנצחה

כמדי שנה, ביום זה, רואים אור מספר פרויקטים מוסיקאליים העוסקים בנושא השכול והנצחת הזכרון של הנופלים. פרויקטים אלו כוללים בין היתר את פרויקט "עוד מעט נהפוך לשיר" של תחנת הדריו גלי צה"ל. פרויקט מוסיקאלי זה עוסק בהלחנה וביצוע של שירים אשר שמילותיהם נכתבו על ידי חיילים וחיילות אשר נפלו במלחמות ישראל או על ידי אזרחים אשר נספו במהלך פעולות טרור ואיבה לאורך שנות קיומה של המדינה. במסגרת פרויקט זה זכינו לשמוע את אחד השירים המרגשים ביותר של אייל גולן, "ידעתי שזה זמני", אשר נכתב על ידי אלדד רגב ז"ל, אשר נחטף ונרצח על ידי ארגון החיזבאללה בשנת 2006.
 "על כל הדרכים שכה אהבת לטפח"
השנה, אחד הפרויקטים המוסיקאליים המרגשים ביותר במסגרת ההנצחה המוסיקאלית ליום הזיכרון, הוא שיתוף פעולה של ארגון "עצומה" עם הזמר והיוצר שלומי שבת. במסגרת שיתוף הפעולה, הוקלט שירו של הזמר, "אבא" על ידיו ועל ידי מספר ילדים אשר איבדו את אביהם בזמן שהוא לבש מדים. השיר "אבא" הפך למעין המנון של ארגון "עצומה" במסגרתו נוטלים חלק מספר יתומי צה"ל בגילאי 12 עד 18 לאורך כל ימות השנה. ההקלטה המשותפת נערכה בתוך אולפן הנמצא בבעלותו של יתום צה"ל אשר העמיד לרשות הארגון את האולפן ללא תמורה, וכל זאת לטובת הקלטת ביצוע חד פעמי של השיר. 
אתר בטריבונה מרכין את ראשו ושולח חיבוק חם, מנחם ואוהב לכל בני משפחותיהם של החללים. יהי זכרם ברוך.
>> האזינו: מוזיקה מזרחית ליום הזיכרון

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here